راهنمای خرید ساق بند فوتبال

در اغلب موارد ناحیه ای که بیشتر از سایر اعضای بدن در ورزش فوتبال دچار آسیب می شود، ساق پا است که علت آن ضرباتی است که از جانب سایر بازیکنان ممکن است به این ناحیه وارد شود. استفاده از یک قلم بند مناسب و حرفه ای می تواند از وارد آمدن آسیب جدی به این ناحیه تا مقدار بسیار زیادی جلوگیری نماید و می تواند برای بازیکن قوت قلبی باشد تا با اطمینان خاطر بیشتری در درگیری ‎هایی که بر سر تصاحب توپ رخ می دهد شرکت نماید. قلم بندها امروزه از تنوع بسیاری بالایی برخوردارند و به راحتی می توانند سلیقه های متفاوت و گوناگون را پوشش دهند. هر کدام از قلم بندها از کارایی منحصربه فردی برخوردار هستند وبازیکنان حرفه ای قلم بند را بر اساس نیاز خود و نوع کارکرد آن تهیه می نمایند. امروزه برخی از برندهای مطرح نیز اقدام به تولید قلم بندهایی سفارشی برای بازیکنان کرده و قلم بندی متناسب با قالب ساق پای آن بازیکن تولید می نمایند. در ادامه قصد داریم راهنمای خرید قلم بند را به شما ارائه دهیم. اگر قصد خرید قلم بند فوتبال را دارید، در ادامه با آس اسپرت همراه باشید.

قلم بند یا ساق ‎بند

در سال ۱۸۸۰ یک فرد انگلیسی قلم بند را اختراع نمود. برخوردها در ورزش فوتبال رفته رفته در حال افزایش بود و همین امر سبب شد تا استفاده از قلم بند ضرورت پیدا کند تا بازیکنان بتوانند در برخوردهای فیزیکی در حین بازی دچار آسیب های جدی نشوند. قلم بندها عموماً از جنس پنبه، پشم و نایلون ساخته می شوند. ناحیه ای از قلم بند که بر روی ساق پا قرار می گیرد باید از استحکام بسیار بالایی برخوردار باشد تا بتواند در برابر ضربه از خود مقاومت نشان دهد و آسیبی به ساق بازیکن وارد نشود. در هنگام استفاده از قلم بند بهتر است آن را با بندهایی گره زده که می توانند به عضله پا فشار وارد آورند به ساق پا متصل نکنید.

برخی از بازیکنان به شدت از خطاهایی که بازیکنان تیم حریف انجام می دهند آزار می بینند و در برخی موارد پس از گذشت مدت زمانی از بازی در ناحیه ساق پا با احساس درد شدید مواجه می شوند. گاهی نیز ممکن است محل درد مقداری متورم و کبود شود و برای بازیکنان دردسرهایی نیز به همراه داشته باشد و یک برخورد بسیار منجر به مصدومیتی طولانی مدت گردد. در چنین مواقعی بهترین راه حل می تواند حفاظت از عضو بسیار مهمی مانند ساق پا برای بازیکن فوتبال باشد. بنابراین بهتر است تا در چنین مواقعی از قلم بندی مقاوم استفاده شود.

استفاده از یک قلم بند مناسب می تواند از برخورد ضربه شدید با پای بازیکن جلوگیری به عمل آورده و تا حدود زیادی از شدت ضربه بکاهد. این امر سبب می شود تا بازیکن با اطمینان خاطر بیشتری به انجام بازی خود بپردازد و نگران آسیب دیدگی نباشد. برخی از قلم بندها از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و هنگام استفاده حس خوبی را به بازیکن منتقل نمی کنند که این موضوع می تواند ارتباط مستقیمی با بودجه بازیکن داشته باشد. بازیکنی که از شرایط مالی خوبی برخوردار است می تواند به سراغ قلم بندی بسیار با کیفیت رفته و حتی از برندهای مطرح در زمینه تولید لوازمات ورزشی اقدام به خرید قلم بندی متناسب با سلق پای خود نماید.

امروزه قلم بندهای بسیار متنوعی در بازار لوازمات ورزشی وجود دارند که می توانند سلیقه بسیاری از بازیکنان این رشته ورزشی را پوشش دهند. قلم بند دارای انواع متنوعی می باشند و هر کدام عملکردی مخصوص به خود را دارند. بسیاری از بازیکنان با توجه به نیاز و سبک بازی خود اقدام به تهیه و خرید قلم بند می کنند.

انواع قلم بند

قلم بند ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

قلم بندهای بدون تسمه: همانگونه که از نام آن مشخص است، این نوع قلم بندها فاقد هرگونه تسمه برای ثابت نگه داشتن قلم بند هستند. این قلم بندها به گونه ای ساخته شده اند که در داخل خود از موادی برخوردارند که همانند ترمز عمل کرده و موجب می گردد تا قلم بند ثابت بماند. اینگونه قلم بند از مزیت هایی نیز برخوردارند که از جمله آنها می توان به سهسولت در جابه جایی و حرکت ازادانه در حین استفاده از آنها اشاره نمود. همچنین این قلم بندها از جنس بسیار محکمی ساخته شده اند و همین امر سبب شده است که دارای سطح محافظت بسیار بالایی باشند. البته لازم به ذکر است که این نوع قلم بندها دارای معایبی نیز هستند که از جمله آنها می توانیم به جابه جایی بیش از حد آنها در هنگام بازی اشاره کرد. بسیاری از بازیکنان حرفه ای این نوع قلم بندها را مورد استفاده قرار می دهند.

قلم بندهای دارای تسمه: این نوع قلم بندها نیز شباهت هایی با قلم بندهای بدون تسمه دارند. البته عمده تفاوت این قلم بندها با نوع قبلی در تسمه نگه دارنده آنهاست. بازیکنان با استفاده از این تسمه می توانند قلم بند را در جای خود شل و یا سفت کنند. این نوع قلم بند ها نیز از تمامی ویژگی‎های قلم بندهای بدون تسمه برخوردار است و همچنین در کنار آن ویژگی دارای تسمه نگه دارنده نیز می باشد. بسیاری از بازیکنان حرفه ای از این نوع قلم بند نیز بسیار استفاده می کنند.

قلم بند دارای جوراب نگه دارنده: این نوع از رها بسیار پیشرفته هستند و همانند قلم بند های بدون تسمه فاقد هرگونه تسمه می باشند. این نوع از قلم بندها به صورت جداگانه دارای جورابی نازک هستند که به راحتی اطراف قلم بند را پوشش می دهد. این قلم بند ها از سطح اطمبنان بیشتری برخوردارند و همانند قلم بندهای تسمه ای به راحتی در جای خود ثابت می مانند.

قلم بندهای به همراه جوراب متصل: استفاده از این نوع قلم بند ها چندان رایج نیست. البته این نوع قلم بندها سطحی بسیار حرفه ای از محافظت را برخوردارند. این نوع قلم بندها بسیار پیشرفته بوده و به جوراب متصل هستند و بازیکن می تواند با پوشیدن جوراب از مزایای قلم بند نیز بهره مند گردد. این قلم بند از سطح محافظت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از این نوع قلم بند موجب می شود تا بازیکنان به صورت کامل اطمینان داشته باشند که این قلم بند دچار جابه جایی و لغزش نخواهد شد و به درستی از ساق پای آنها محافظت می کند.

قلم بندهای دارای محافظ مچ: این نوع قلم بندها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که در عین حال می تواند از مچ پای بازیکن نیز محافظت نمایند. این نوع قلم بندها دارای تسمه بوده که محافظ مچ نیز در انتهای آن قرار گرفته است. محافظ مچ در این قلم بندها شبیه به پارچه ای بسیار ضخیم است که می تواند شوک و ضربه را به خود جذب کند و دارای یک بند است که بازیکن با استفاده از آن می تواند آن را ثابت نگه دارد.

قلم بند متناسب با پست بازی

تمامی بازیکنان که در زمین مسابقه حاضر می شوند برای جلوگیری از آسیب دیدگی لازم است تا از قلم بند استفاده نمایند. بازیکنانی که در پست دفاع مشغول به بازی هستند معمولاً بیشترین درگیری فیزیکی را با مهاجمان تیم حریف داشته و همین امر سبب می شود تا به قلم بندهایی نیاز داشته باشند که بتواند از ساق پای آنها در برابر ضربات وارده و شوک ها محافظت نماید و بهتر است از قلم بندهایی که دارای محافظ مچ هستند استفاده کنند. بازیکنانی که در پست هافبک مشغول به بازی هستند نیز لازم است از قلم بندی استفاده نمایند که در حرکت آزادانه آنها خللی ایجاد نکند. مهاجمان نیز بهتر است از قلم بندی استفاده کنند که در عین محاظت از وزن بسیار کمی برخوردار باشد تا مانع چالاکی بازیک نشود. دروازه بانان نیز بهتر است از قلم بندهایی استفاده نمایند که دارای سطح محافظتی متوسطی هستند و همچنین سبک نیز باشند.

ساختار قلم بند

سطح محافظتی رویه: قسمت اصلی هر قلم بند، رویه آن است که بیشتری سطح فشار ناشی از ضربات بر آن وارد خواهد شد و مسئولیت جذب این ضربات را برعهده دارد. رویه قلم بندها عموماً از جنس پلاستیک بسیار سخت و یا فیبرکربن ساخته می شود. این جنس بسیار سک می باشد و در عین حال می تواند بیشتری میزان ضربه را به خود جذب نماید.

سطح محافظتی داخلی: این قسمت از قلم بند به صورت همزمان چندین مسئولیت را برعهده دارد. یکی از مسئولیت های این قسمت از قلم بند کمک به جذب و خنثی کردن ضرباتی است که به رویه قلم بند وارد می شود. همچنین این قسمت مسئولیت ثابت ماندن بر روی ساق پای بازیکن را نیز برعهده دارد و باید دارای جنسی باشد که بتواند در محل مناسب ثابت باقی بماند و در عین حال بسیار نرم و منعطف باشد تا آسیبی به پای بازیکن وارد نکند. این ناحیه از قلم بند عموماً از جنس فوم ساخته می شود. این فوم ها دارای درجات نرم بسیار گوناگونی می باشند و به بهترین حالت وظایف خود را انجام می‎دهند.

قلم بند حرفه ای

اغلب قلم بندهای حرفه ای دارای استانداردهایی هستند. یک مورد از استانداردهایی که برای قلم بندها مطرح است NOCSAE می باشد. NOCSAE کمیته تعیین استانداردهای حرفه ای برای لوازمات ورزشی خصوصاً در کشور آمریکا است. این استاندارد مشخص می کند که هر قلم بند از چه ویژکی هایی برخوردار است. این استاندارد به بازیکنان کمک می کند تا با توجه به شرایط مسابقه پیش رو از قلم بند مناسب استفاده کنند. قلم بندهایی که از این استاندارد برخوردار باشند از مهر تأیید این مؤسسه برخوردار هستند.

لوازمات جانبی

قلم بندها معمولاً از لوازمات جانبی مانند تسمه متصل و جدا، جوراب نگه دارنده جدا و یا متصل و همچنین مچ بند نیز برخوردار هستند و بازیکنان در هنگام تهیه قلم بند مناسب می توانند این لوازمات را نیز به صورت جداگانه تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

قلم بندها نیز همانند لوازمات دیگر به محافظت و نگه داری احتیاج دارند. به همین جهت برای افزایش طول عمر قلم بندها و جلوگیری از بو گرفتن آنها لازم است قلم بند را همیشه نظافت نمائید. معمولاً قلم بندها را می توان با محلول آب ولرم و صابون شست. همچنین پاشیدن مقداری جوش شیرین بر روی ناحیه ای با بدن و عرق در تماس است می تواند موجب از بین رفتن بوی بد قلم بند شود. پس از شست قلم بهتر است آن را در هوای آزاد و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا به مرور خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *